Pages Menu
Categories Menu

Příznaky alergie u dítěte

U kojených dětí je méně pravděpodobné, že trpí potravinovými alergiemi, než jejich vrstevníci, krmení práškovým mlékem. Některé děti jsou však alergické na potraviny, které jejich matky během kojení přijímají. Nejběžnější potravinové problémy dělá mléko a mléčné výrobky. Další možnosti jsou kukuřice, sója, pšenice, vejce a arašídy. Je velmi užitečné znát příznaky potravinové alergie u kojeného dítěte.

1. Podrážděnost

Pokud je kojené dítě na něco alergické v matčině stravě, může mít žaludeční nevolnost, bolesti žaludku a plynatost. To může vést k jeho úzkostlivosti a podrážděnosti.

Je důležité si uvědomit, že úzkostlivost sama o sobě nevypovídá o alergii. Většina dětí má určitý čas dne, nejčastěji v podvečer, zhoršenou náladu, bývají podrážděněji a úzkostlivější, než obvykle.

2. Zvracení nebo průjem

Pokud je dítě citlivé na potraviny, které jíte, může zvracet. I průjem je další příznak, který může indikovat potravinovou alergii. Zatímco zvracení může probíhat téměř okamžitě, jiná reakce může být opožděná o 4 až 24 hodin.

3. Ekzém

Ekzém nebo atopická dermatitida je další příznak možné potravinové alergie. Ekzém se vyznačuje červenou, svědící vyrážkou. Kůže je zanícená, dítě se škrábe, může si otevřít násilím kůži, což vede ke krvácení a infekci.
Snažte se udržovat dětskou pokožku dobře hydratovanou s nedráždivými krémy a pomocí malého množství masti hydrokortizonu, což poskytuje dočasnou úlevu.

4. Zácpa

Zácpa nebo zahlenění mohou také indikovat potravinovou alergii u kojeného dítěte. Pokud má vaše dítě rýmu, nechte jej zkontrolovat dětským lékařem, který vyloučí nebo potvrdí alergii na něco, co jíte. Opět platí, že eliminační dieta pomáhá určit pravděpodobných viníků.