Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Kvě 20, 2016 in Móda |

Tetování v těhotenství? To fakt ne, raději si počkejte

Chcete se dát tetovat? Ano, bodyart a zkrášlování těla jsou dnes bezpochyby zajímavým způsobem, jak zdůraznit svou osobnost, či ukázat, že máme svůj styl a jsme IN.

Vždyť i mnohé celebrity, ženy světového showbyznysu mají těla zkrášlené různými kresbami, zda písmem, tak proč si nedopřát alespoň jednu maličkou kérku? Je to vzrušující, trošku drsné, šik. Určitě ano, ale pozor, během těhotenství raději ne! Proč?

Pokud nemáte dosud tělo ozdobené tetováním a velmi byste to chtěli, určitě takové zkrášlení neřešte v době, kdy jste těhotná. Ani tehdy, když to ještě s jistotou nevíte, ale tato možnost existuje.

Raději počkejte po porodu, až do období kdy přestanete kojit. Je na to hned několik důvodů:
1. Hepatitida typu B, AIDS

Pokud si nezvolíte správný věrohodný tetovací salon, roste riziko přenosu nebezpečné jaterní infekce – žloutenky B, ale i přenosu HIV, který způsobuje AIDS.

Přenášejí se používáním špinavých tetovacích jehel. Pokud jste infikovaná během těhotenství těmito chorobami, nemoci se mohou přenést na plod.
2. Tetovací barvy a inkoust

Dosud není jasné, jaký vliv mají tetovací barvy na vývoj plodu. Jisté však je, že i malé množství chemických látek nebo alergenů může mít na malý plod velký dopad. Chcete to zkusit na vlastním příkladu?
3. Žádný epidurál

Pokud máte tetování v křížové oblasti, tam, kam se zavádí epidurál před porodem, je velmi pravděpodobné, že vám ho anesteziolog odmítne aplikovat – speciální, pokud je relativně čerstvé.

Anesteziolog musí najít místo, které není tetováním zasaženo. Zavedení barevných pigmentů jehlou do hlubších struktur pokožky nebo až do epidurálního prostoru by mohlo být nemalým problémem.

Porodní bolest lze zmírnit i jinými způsoby – užitím léků tlumících bolest, uvolňující masáže a relaxační techniky.
4. Vzhled tetování

Jelikož kůže i naše tělo během těhotenství překonává změny, tetování, které si dáte udělat během těhotenství může po porodu vypadat úplně jinak.

Je to sice jen estetický důvod, ale snad podpoří vaše správné rozhodnutí v tomto období, kdy jsou podstatné jiné absolutně důležitější věci jako je nová “kérka”.
Už před otěhotněním

V případě, že tetování máte již před otěhotněním, není důvod k panice – již existující tetování žádným způsobem neovlivní vývoj vašeho dítěte (kromě již možného zmíněného odmítnutí epidurálu, pokud jej máte na křížové části zad).

Pokud jde o starší tetování, spíše je předpoklad, že těhotenství vám změní tvar a vzhled tetování. Samozřejmě, podle toho, na jaké části těla ho máte umístěny. Většina žen v tomto období přibere i na jiných částech těla než je bříško, což se může odrazit i na vzhledu ozdoby těla.

Odborníci na tetování tvrdí, že strie a natažení pokožky může sice zkazit vzhled tetování, ale když se dá vaše hmotnost na původní míru, je možné tetování oživit, a tak ani strie nemusí být vidět.
Správné ošetřování

Není důležité zda máte tetování nebo ne, ale během těhotenství bychom měli pravidelně alespoň dvakrát denně hydratovat pokožku, speciálně v oblastech, kde vznikají strie – tedy na stehnech, zadečku, břiše, prsou.

Vhodné jsou přípravky s obsahem bambuckého másla, které vytváří ochrannou bariéru. Použít také můžete dětský olej.