Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Čvn 30, 2016 in Rodina |

Velké květináče v interiéru i exteriéru

Velké květináče v interiéru i exteriéru

Kde je ta doba, kdy jsme v našich domovech měli umístěny přímo nekonečné množství malých květináčků ať už jen tak na zemi, stole, parapetní desce nebo na stojanu? V současnosti je trend opačný – stačí jeden květináč, ale zato pořádně velký.

I jeden metr
Květináč se v poslední době stal důležitou součástí moderních interiérů a proto ani my jsme ho neměli ignorovat. No jde, jak jsme již zmínili, zejména o květináče větších rozměrů. Nezřídka totiž takové nádoby dosahují výšky téměř jeden metr, respektive jde o sedmdesát nebo devadesát centimetrů. Podle těchto rozměrů je jasné, že v místnosti je stačí mít jeden nebo dva kusy, protože jde o dominantní prvek a pokud náhodou bydlíte v klasickém bytě, více si je ani kvůli jejich rozměrnosti ani nemůžete dovolit umístit. Pokud je však místnost, kam chcete květináč dát větší, můžete popřemýšlet i nad soupravou několika nadrozměrných kousků různé velikosti.

Vše v harmonii
Aby však takový květináč opravdu byl důležitým interiérovým prvkem, je třeba jeho design a barvu sladit do jednoho celku s rostlinou v něm umístěnou. V tomto případě se můžeme řídit pravidlem, že čím výraznější rostlina, tím by květináč měl být méně nápadný a naopak. Obě součásti by měly ladit i po velikostní stránce. A samozřejmě, také by měly vytvářet harmonii s celkovým vzhledem interiéru, aby ho nerozbíjeli, ale právě naopak doplňovaly. V praxi to může znamenat, že pokud máme interiér laděný například v duchu minimalismu, i nádobu na květiny byste si měli vybrat v tvarech přímých linií a ne oválnou.

Pokud jde o umístění velkých květináčů v exteriéru, tam se přirozeně nějaké ty větší rozměry ztratí. Proto si je můžeme dovolit použít ve větším množství a vytvořit z nich krásný doplněk své zahrady či terasy. Konečně, nejen záhon rozkvetlých květin nebo krásný trávník vytvářejí krásnou zahradu. V zahradě se však můžeme “rozšoupnout” a namísto běžného nadrozměrného květináče si pořídit například takový květináč, který slouží i jako lavička na sezení.

Zde však musíme dbát o to, aby byly květináče určeny do exteriéru vyrobené z kvalitnějších a odolnějších materiálů jako ty, které by nám měly zkrášlovat interiér. Za takové materiály můžeme pokládat například moderní plast, který odolá dokonce i UV záření, sklolaminát s příměsí umělé pryskyřice nebo samozřejmě antikor či přírodní kámen.

Ideální jsou samozavlažovací
Designová stránka je sice důležitá, ale zapomínat bychom neměli ani na praktický úhel pohledu. Na mysli máme zavlažování rostlin ve velkých květináčích. Dnes jejich výrobci naštěstí vyrábějí i se systémem samozavlažování, což znamená, že z domu můžete klidně odjet na pár dní, aniž jste se strachovali o to, kdo poleje vaše kytičky. Lepší je však koupit kvalitnější květináč s větší nádobou na zásobu vody, která tam vydrží i pět dní.